Ярослав Гашек і Україна


Я́рослав Матей Франтишек Га́шек (1883 — 1923) — видатний чеський письменник-сатирик, автор сатиричного роману «Пригоди бравого вояка Швейка», учасник Першої світової війни. Він написав величезну кількість сатиричних творів, які прославили його на весь світ, хоча в його доробку була і серйозна творчість. Майже все своє життя Ярослав Гашек дотримувався антивоєнних поглядів, що знайшло своє відображення в його знаменитому романі про проходження бравого солдата Швейка.

Будучи народженим у Австро-Угорщини, Ярослав Гашек - чех за національністю, і саме в Чехії він особливо знаменитий.

Багато подій пов'язують Ярослава Гашека з Україною.  Два з половиною роки перебував Гашек на землі України. Воював зі зброєю в руках у російській армії, активно співпрацював у Києві в часопису «Чехослован», писав про бравого солдата Швейка. Про це сьогодні нагадує пам’ятна дошка на Володимирській вулиці Києва: «У цьому будинку в 1916—1918 роках жив і працював видатний чеський письменник-гуморист Ярослав Гашек».

В Києві з Гашеком пов’язані метро “Театральна”, і метро “Університет”. Він бував у цих місцях  за драматичних обставин. 1915 р. Ярослав Гашек  змушений здатися в полон російській армії під Дубно. Як військовополонений отримав номер – №294217. Під цим номером рахувався в таборі під Києвом у Дарниці – коли Дарниця ще не була районом столиці. 

У 1917-го в Києві вийшла повість Ярослава Гашека "Бравий солдат Швейк у полоні". Написана ж була повість в гарнізоні в Борисполі, куди життєрадісний рядовий Гашек загримів на 11 днів за бійку з офіцером. На нарах Гашек часу не втрачав: він багато писав. Причому писав свій текст, майже не правлячи!

Перший в світі пам'ятник бравому любителю пива  відкритий в 1998 році в Донецьку, другий - в 2000-м в місті Гуменне (Словаччина). Україна взагалі рекордсмен за кількістю пам'ятників Швейку: в нашій країні їх близько десятка - більше, ніж у будь-якій іншій країні світу!

Пам'ятник Швейку. Київ

Ярослав Гашек не надто серйозно ставився до літератури, і використав понад 100 різних псевдонімів.

Однією з його особливостей була феноменальна пам’ять. Він практично не міг нічого забути.

Протягом багатьох років життя Ярослав Гашек мандрував по Європі, вивчивши за цей час всі основні європейські мови і ставши справжнім поліглотом

У 1915 році Гашек як полонений потрапив в Росію, де, крім російської, опанував також татарську і башкирську мови. Всього з-під пера Ярослава Гашека вийшло близько 1500 творів, в основному невеликих заміток і фейлетонів. Найвідоміший його роман «Пригоди бравого солдата Швейка», так і залишився незакінченим. На могилі Ярослава Гашека встановлено пам’ятник у вигляді розкритої кам’яної книги, на одній сторінці якої вибито ім’я самого письменника, а на іншій — солдата Швейка.

Львів. Пам'ятник Швейку

 


    Значна частина Швейкового “життя” проходила  на теренах Львівщини: він “побував” у Перемишлі, Львові, в Добромилі, Хирові, Низанковичах, Сокалі та Самборі. Поблизу Скелівки (сто років тому Фельштин) Самбірського району Швейка заарештували.





Ярослав Гашек "Пригоди бравого солдата Швейка"

- шкільна бібліотека
- для 15+

Охоплює події в Австро-Угорщині напередодні й під час першої світової війни. В центрі твору — образ вояка Швейка, носія народного гумору, який зазнає численних комічних пригод. У творі з великою художньою силою виражено протест простої людини проти війни й насильства. Книга містить численні анекдоти, які розповідає Швейк, і які не мають прямого стосунку до сюжету.





Немає коментарів:

Дописати коментар