31.05.20

Літні канікули

Шановні читачі! Вітаємо! Ось і закінчився навчальний 2020 рік. Цей рік був незвичним для нас всіх. В умовах карантину ви здобули досвід самоізоляції, дістанційного навчання.  Попереду у вас чудова пора - літні канікули. Бажаємо гарного відпочинку, незабутніх вражень, багато цікавих нових книг. Відпочивайте та не забувайте, що відпочинок має бути безпечним! 
Безпечні канікули. Відповідь шукайте в книжках

20.05.20

День вишиванки


Ідею святкування Дня вишиванки ще в 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. У перші роки спочатку це свято проходило локально, а вже згодом воно розрослося до всеукраїнського рівня: до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України. Проводиться щороку в третій четвер травня.Цього року - 21 травня.
Цікаві факти про вишивку:
  1. Дослідники вишивки налічують понад 200 старовинних швів на основі 20 технік. Вишивка хрестиком, яку багато хто вважає традиційно українською, прийшла до нас з Європи лише в XIX столітті.
  2.   Вишиванка - це святковий, а не повсякденний одяг. У будні українці носили так звані "буденки" - непомітні сорочки, а на свята одягали багато вишиті сорочки
  3. Своїми особливими вишиванками може похвалитися не тільки кожен регіон України, а навіть окремі села. Сорочки можуть відрізнятися по фасоном, кольором, візерунку.
  4.  Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років - в залежності від складності технік.
     
    Саморобка - вишиванка. Виконана в техніці орігамі з  нанесенням візерунка фарбою. Симпатична сорочка -вишиванка може слугувати декором для листівки на день вишиванки. далі

17.05.20

Ювіляри травня. Тодось Осьмачка

125 років з дня народження.

Теодосій Степанович Осьмачка  ( 1895 -  1962)  — український письменник, поет. Представник символізму, експресіонізму та неоромантизму.  Перекладач творів Шекспіра. Основна праця — «Старший боярин» (1946)
Цікаві факти:
1.       Випускник Київського інституту народної освіти (1925).
2.       Шкільної освіти не мав, так як у родині не було коштів для навчання
3.       Він завжди умудрявся охайно і навіть елегантно одягатися, і в часи своєї літературної молодості, і в таборах переміщених осіб, так що на нього завжди звертали увагу жінки.
4.       Побоючись переслідувань НКВД, Тодось Осьмачка змушений був переїхати до Німеччини, а потім до США
5.       Остання книга, яка вийшла друком в підрадянській Україні була книга «Клекіт» в 1929 році 
6.       Рідну сільську церкву в селі Куцівка на Черкащині   Тодось Осьмачка згадує у своєму романі «Ротонда душогубців». 

Більше про творчість поета :  далі
Ірина Фаріон (мовознавець)  Тодось Осьмачка

13.05.20

Ювіляри травня. Альфонс Доде


Альфонс  Доде – (1840 – 1897)  французький романіст і драматург, автор яскравих оповідань з життя Провансу, творець знакового образу романтика і хвалька Тартарена з Тараскона. Він зачисляв себе до плеяди реалістів і дійсно був реалістом в найліпшім значінні того слова. “З натури! Та в мене й не було ніколи іншого методу в роботі”, — писав Доде у своїх мемуарах.
В Україні твори Доде відомі з кінця XIX ст. З ініціативи І. Франка. Іван Франко зробив ґрунтовний аналіз творчості Доде у статтях «Життя і твори Альфонса Доде» (обидві — 1898), переклав кілька оповідань. Окремі твори Доде переклали М. Чайченко (М. Грінченко), В. Щурат, С Русова, М. Грушевська, С. Сердюк, В. Щербаківська, Б. Чорний, А. Любченко, І. Сидоренко та ін. Леся Українка у 1889 р. радила членам «Плеяди» перекласти роман Доде «Джек».
Відомі цитати з книг А.Доде:
    Дні такі довгі, а роки такі короткі.
    О, повна чашо популярності! Солодко пити з неї, але як тяжко, коли вона перекидається.
Якщо тебе кохають, то інших турбот тобі не треба.